O projekcie
Cele projektu i planowane działania w projekcie
Tytuł projektu:
„Większy potencjał nauk o zarządzaniu i jakości poprzez lepsze wykorzystanie kapitału polskiej wsi”
Głównym celem projektu jest:
Zwiększanie potencjału kadry naukowej, w tym doktorantów, dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości (NoZiJ) poprzez większy zakres i jakość badań naukowych oraz wzmacnianie pozycji dyscypliny i jej aktywny udział w przestrzeni społeczno-gospodarczej polskich obszarów wiejskich.
W projekcie wydzielono trzy cele szczegółowe:
Cel 1. Podniesienie jakości badań naukowych oraz ich popularyzacja i umiędzynarodowienie
Planowane działania to między innymi:
- Finansowanie monografii naukowych publikowanych w renomowanych wydawnictwach (lista MNiSW) *;
- Finansowanie publikacji pracowników w czasopismach z tzw. listy A, materiałach konferencyjnych z konferencji międzynarodowych indeksowanych w liczących się bazach (Web of Science Core Collection oraz Scopus) *;
- Finansowanie uczestnictwa w renomowanych konferencjach międzynarodowych / krajowych *;
- Krótkoterminowe wyjazdy zagraniczne*.
Cel 2. Zwiększenie użyteczności innowacyjnych badań naukowych w międzynarodowym i regionalnym otoczeniu społeczno-gospodarczym;
Planowane działania to między innymi:
- Finansowanie mini-projektów badawczych – wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu zarządzania mających wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze w regionie*;
- Finansowanie przygotowania projektów badawczych*;
- Wspieranie rozwoju Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (ORiDKR);
- Wsparcie inicjatyw mających na celu intensyfikację współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczego w regionie;
- Zatrudnianie ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych*.
Cel 3. „Kuźnia Kadr”: wsparcie pracowników i doktorantów na drodze rozwoju naukowego.
Planowane działania to między innymi:
- Szkolenia i wyjazdy naukowe dla pracowników*;
- Krótko i długoterminowe staże naukowe zagraniczne*;
- Przeprowadzenie warsztatów szkoleniowych z kadrą akademicką oraz doktorantami;
- Opracowanie praktycznych narzędzi pracy dla kadry akademickiej oraz doktorantów;
- Wybór i zakup narzędzi badawczych - wsparcie badań naukowych nad nowymi metodami dydaktycznymi ;
- Opracowanie i publikacja autorskiego programu edukacyjno-rozwojowego ze scenariuszami.
Założono, że realizacja przyjętych celów służy wzmocnieniu dyscypliny NoZiJ, osadzonej w problematyce rozwoju obszarów wiejskich i społeczności ją zamieszkujących.
*działania prowadzone w trybie konkursowym
Obszary projektu
Projekt opiera się na czterech priorytetowych obszarach, które łączy wspólny mianownik – zarządzanie obszarami wiejskimi i wiejską społecznością lokalną. Wyspecyfikowanie tych obszarów wynika z polityki rozwoju dyscypliny NoZiJ, która koresponduje z głównymi i wiodącymi tematami badawczymi pracowników dyscypliny. Są to:
Obszar I. Zarządzanie wielofunkcyjnym rozwojem polskiej wsi − rolnictwo społeczne;
Obszar II. Zarządzanie dziedzictwem kulturowym;
Obszar III. Interdyscyplinarne podejście w zarządzaniu kadrą uczelni;
Obszar IV. Zarządzanie i przedsiębiorczość w agrobiznesie i organizacjach publicznych.
Skrócone opisy obszarów:
Obszar I. Zarządzanie wielofunkcyjnym rozwojem polskiej wsi − rolnictwo społeczne (Kierownik zadania: dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK)
Rolnictwo społeczne, znane od Średniowiecza jako forma wsparcia wrażliwych grup społecznych, w Europie rozwija się już od prawie 30 lat. Najbardziej znaczącą formą tego rolnictwa są gospodarstwa opiekuńcze, które w Polsce istnieją zaledwie od kilku lat i to w formie tylko pilotażowej, w oparciu o pozyskiwane środki, głównie unijne. Zapoczątkowane w 2019 roku działania związane z realizacją projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju GOSPOSTRATEG pn. „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD)” zapoczątkowały działania polegające na wypracowaniu modelu polskich gospodarstw opiekuńczych. Kontynuacją tych działań są prace nad ustawą o gospodarstwach opiekuńczych, w których jako ekspert uczestniczy pracownik dyscypliny NoZiJ. To początek drogi związany z wdrażaniem tego modelu do praktyki rolniczej i finalnie – powstawanie gospodarstw opiekuńczych w Polsce, w czym pracownicy dyscypliny NoZiJ pragną wziąć czynny udział.
Obszar II. Zarządzanie dziedzictwem kulturowym (Kierownik zadania: dr inż. Karol Król, prof. URK)
Dziedzictwo kulturowe to jeden z elementów wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich oraz perspektywa zatrudnienia dla absolwentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pomimo, iż dziedzictwo kulturowe materialne, niematerialne i przyrodnicze obszarów wiejskich jest dobrze zbadane i opisane, to w przypadku dziedzictwa cyfrowego istnieje pewna luka badawcza. Celem obszaru jest identyfikacja nowych elementów cyfrowego dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich. Wpłynie to na podniesienie jakości badań naukowych oraz ich popularyzację i umiędzynarodowienie. W obszarze tego działania znajdą się wyjazdy studyjne do wybranych placówek muzealnych w Polsce, wyspecjalizowanych w dokumentowaniu i promowaniu cyfrowego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z Polityką Naukową Państwa, zadaniem jednostek administracji publicznej państwowej jest pomoc w rozpowszechnianiu wyników prowadzonych badań w zakresie dziedzictwa kulturowego, zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim. Przygotowanie absolwentów to pracy w tym nowym, lecz perspektywicznym sektorze wymaga nabycia przez kadrę dodatkowych kompetencji, które będą rozwijanie w ramach realizacji zadań Obszaru II.
Obszar III. Interdyscyplinarne podejście w zarządzaniu kadrą uczelni (Kierownik zadania: dr hab. Joanna Łukasik, prof. URK)
Pracownicy badawczo-dydaktyczni odgrywają kluczową rolę w kreowaniu wiedzy, nauczaniu i we wdrażaniu innowacji, a zatem satysfakcja zawodowa oraz poziom zaangażowania i motywacji mają bezpośredni wpływ na jakość procesów badawczych i edukacyjnych. Istotne będzie w tym zakresie określenie czynników wpływających na poziom satysfakcji z pracy naukowej, ustalenie skutecznych metod motywacji i wsparcia kadry naukowej, działającej w ramach nauk o zarządzaniu i jakości (także doktorantów). Wymienione czynniki sukcesu są redukowane wskutek niewłaściwego zarządzania kadrami, prowadzącego do wypalenia zawodowego, co staje się problemem i zarazem wyzwaniem nie tylko dla Uniwersytetu Rolniczego. W ramach działań w Obszarze III zaplanowano określenie czynników wpływających na wypalenie zawodowe, a następnie możliwości ich minimalizowania i eliminowania dzięki nowym metodom motywacji i wsparcia. Celem do osiągnięcia jest efektywniejsze kształtowanie kultury organizacyjnej ukierunkowanej na zwiększenie satysfakcji pracowników naukowo-dydaktycznych poprzez modelowanie bardziej skutecznych strategii zarządzania.
Obszar IV. Zarządzanie i przedsiębiorczość w agrobiznesie i organizacjach publicznych (Kierownik zadania: dr Barbara Kiełbasa)
Ważnym aspektem prac przewidzianych w tym Obszarze jest podjęcie działań eksploracyjnych w zakresie potencjału jednostkowego i kapitału społecznego mieszkańców małopolskich wsi, mających wymiar diagnostyczny, prognostyczny i aplikacyjny, których efektem mierzalnym będzie wdrożenie określonych działań oraz zbadanie ich efektów w perspektywie rozwoju jednostek i rozwoju Małych Ojczyzn(kapitał społeczny) regionu oraz profesjonalnego wizerunku gminy, co wpłynie na podwyższenie jej konkurencyjności. Pozycja konkurencyjna regionu uzależniona jest od sumy działań wszystkich elementów systemu regionalnego, jednak szczególnie istotną rolę odgrywa w tym procesie samorząd terytorialny, który pełni rolę potrójną: po pierwsze realizuje zadania własne (inwestycje infrastrukturalne zwiększające atrakcyjność danego obszaru); po drugie stymuluje i organizuje współpracę na poziomie mieszkańców, przedsiębiorców oraz innych środowisk i organizacji działających na terenie danej jednostki terytorialnej; po trzecie reprezentuje dany region na zewnątrz, tworząc jego wizerunek, prowadząc mniej lub bardziej skuteczny lobbing i przyciągając inwestorów krajowych i zagranicznych oraz lobbując za lokalizacją na jego obszarze określonych instytucji, szkół, uczelni, itp.
Zespół projektowy:
Kierownik projektu: dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK (wioletta.knapik@urk.edu.pl)
Kierownicy zadań w ramach danego obszaru:
- dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK (wioletta.knapik@urk.edu.pl) – Obszar I. Zarządzanie wielofunkcyjnym rozwojem polskiej wsi − rolnictwo społeczne;
- dr inż. Karol Król, prof. URK (karol.krol@urk.edu.pl) - Obszar II. Zarządzanie dziedzictwem kulturowym;
- dr hab. Joanna Łukasik, prof. URK (joanna.lukasik@urk.edu.pl) - Obszar III. Interdyscyplinarne podejście w zarządzaniu kadrą uczelni;
- dr Barbara Kiełbasa (barbara.kielbasa@urk.edu.pl) - Obszar IV. Zarządzanie i przedsiębiorczość w agrobiznesie i organizacjach publicznych
Administracja projektu: mgr Agnieszka Tworzyk (agnieszka.tworzyk@urk.edu.pl)
Projekt „Większy potencjał nauk o zarządzaniu i jakości poprzez lepsze wykorzystanie kapitału polskiej wsi” (akronim: Zarządzanie URK) dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki pod nazwą „Regionalna inicjatywa doskonałości”, kwota dofinansowania 6 187 000,00 zł, całkowita wartość projektu 6 187 000,00 zł. Umowa nr RID/SP/0039/2024/01.