baner URK
FAQ

1. Kto może być beneficjentem projektu?

O finansowanie w ramach projektu mogą się ubiegać:

  • wszyscy pracownicy naukowi i badawczo-dydaktyczni Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (nazywani dalej „pracownikami”), którzy zadeklarowali udziały w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości oraz którzy w terminie naboru złożą kompletną dokumentację aplikacyjną;
  • beneficjentami projektu mogą być również doktoranci, którzy złożyli dokumentację aplikacyjną wspólnie z pracownikiem (jednym lub kilkoma), który zadeklarował udziały w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości;
  • beneficjentami projektu mogą być także pracownicy innych dyscyplin, którzy złożyli dokumentację aplikacyjną wspólnie z pracownikiem (jednym lub kilkoma), który zadeklarował udziały w dyscyplinie nauki zarządzaniu i jakości).

2. W jakich konkursach można startować?

Działania prowadzone w trybie konkursowym to:

  • finansowanie monografii naukowych publikowanych w renomowanych wydawnictwach (lista MNiSW);
  • finansowanie publikacji pracowników w czasopismach z tzw. listy A, materiałach konferencyjnych z konferencji międzynarodowych indeksowanych w liczących się bazach (Web of Science Core Collection oraz Scopus);
  • finansowanie uczestnictwa w renomowanych konferencjach międzynarodowych i/lub krajowych;
  • krótkoterminowe wyjazdy zagraniczne;
  • finansowanie tzw. mini-projektów badawczych – wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu zarządzania, mających wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze w regionie;
  • finansowanie przygotowania projektów badawczych;
  • zatrudnianie ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych;
  • szkolenia i wyjazdy naukowe dla pracowników;
  • krótko i długoterminowe staże naukowe zagraniczne.

3. Jak aplikować w konkursie?

Aplikowanie o finansowanie działań w ramach projektu „Większy potencjał nauk o zarządzaniu i jakości poprzez lepsze wykorzystanie kapitału polskiej wsi” (dalej Zarządzanie URK) odbywa się poprzez złożenie kompletnej dokumentacji konkursowej w wyznaczonym terminie naboru. Terminy naboru będą publikowane na stronie internetowej projektu oraz wysyłane do pracowników na adresy e-mailowe.

4. W jaki sposób wydatkować środki?

Należy pamiętać, że wydatkowanie przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wszelkich środków musi być realizowane zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawnymi i organizacyjnymi. W szczególności zlecenia usług i dostaw zewnętrznych, np. zlecenie tłumaczenia tekstu, zlecenie zrealizowania badań firmie badawczej, zlecenie analizy gotowych wyników badań, zakup gry szkoleniowej, zakup szkolenia, wydanie monografii w zewnętrznym wydawnictwie, itp. wymagają odpowiedniej procedury zamówień publicznych i zastosowania do procedur obowiązujących na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Szczegółowych informacji udzielają kierownik projektu i administrator projektu. Natomiast za zrealizowanie tych procedur odpowiada wnioskodawca, do czego zobowiązuje się podpisem na składanym wniosku.

5. Na co konkretne można wydać pieniądze?

Należy pamiętać, że wydatkowanie przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wszelkich środków musi być realizowane zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawnymi i organizacyjnymi. Szczegółowych informacji udzielają kierownik projektu i administrator projektu. Ogólnie można wskazać, że procedura wydatkowania środków pozyskanych w ramach Zarządzania URK jest analogiczna do procedury wydatkowania środków w ramach tzw. “badań własnych”. Opłata za udział w konferencji międzynarodowej, opłata za publikację naukową, wydanie książki, delegacje (opłata za przejazd, dieta, nocleg), koszty tłumaczenia, koszty analizy wyników badań etc. są typowymi działaniami w projekcie RID. Pozostałe wydatki wymagają odpowiedniej procedury zamówień publicznych i zastosowania innych procedur obowiązujących na Uniwersytecie. Za zrealizowanie tych procedur odpowiada wnioskodawca, do czego zobowiązuje się podpisem na składanym wniosku.

6. Czy istnieje ograniczenie liczby wniosków na osobę/katedrę/zespół, itp.?

Nie ma ograniczeń dotyczących liczby składanych wniosków przez pracownika lub przez zespół pracowników. Podstawowym kryterium przyznawania środków przez komisję konkursową jest realizacja celów i wskaźników projektu przy zapewnieniu najwyższych standardów naukowych i organizacyjnych.
Komisja przyznając środki kieruje się również prognozą zrealizowania wskaźników projektu orazzrównoważonym rozwojem pracowników Uczelni.

7. Czy wnioski należy składać indywidualnie czy zespołowo?

Wnioski można składać zarówno indywidualnie, jak i grupowo (zespołowo). W przypadku wniosków składanych zespołowo, należy wskazać jedną osobę (wnioskodawcę), która będzie odpowiedzialna za realizację wniosku oraz będzie osobą kontaktową (jej podpisy będą widniały na wniosku).

8. Czy wniosek może dotyczyć większych kwot niż kwoty maksymalne ustalone w poszczególnych zadaniach?

Podstawowym kryterium przyznawania środków przez Komisję jest realizacja celów i wskaźników projektu przy zapewnieniu najwyższych standardów naukowych i organizacyjnych. Komisja konkursowa przyznając środki kieruje się wielkością budżetu przeznaczonego na poszczególne działania oraz wskaźnikami do osiągnięcia. W uzasadnionych przypadkach kierownik projektu we współpracy z komisją może podjąć decyzję o obniżeniu wnioskowanej kwoty. W takiej sytuacji wnioskodawca może zaakceptować nową kwotę lub wycofać wniosek.

9. Jeżeli nie wyda się wszystkich pieniędzy zaplanowanych  we wniosku (np. zrealizuje badania taniej, delegacja okaże się tańsza, itp.), to czy można wydać te pieniądze na coś innego?

Przyznane środki dotyczą tylko wnioskowanego zadania i wskazanych we wniosku kwot. Dopuszcza się zwiększenie lub zmniejszenie środków finansowych w poszczególnych pozycjach kosztorysu o nie więcej, niż o 15%, przy założeniu że całkowita kwota planowanego budżetu nie ulega zmianie. W innych uzasadnionych przypadkach należy zwrócić się o akceptację do kierownika projektu.

10. Czy jeden wniosek może dotyczyć realizacji kilku działań i wskaźników?

Co do zasady jedno działanie (wskaźnik) jest składane na jednym wniosku. Jedna osoba może złożyć więcej niż jeden wniosek, przy czym każdy wniosek jest rozpatrywany przez komisję konkursową osobno.
Jeżeli zadania następują po sobie i są od siebie zależne np. konieczne jest zrealizowanie badań, które następnie umożliwią powstanie i wydanie publikacji (która nie powstałaby bez tych badań) powinny być one złożone na osobnych wnioskach.

11. Czy mogę wnioskować o dofinansowanie publikacji? Np. mam połowę środków na publikację - czy mogę aplikować o drugą połowę?

Z projektu można finansować zarówno całość danego zadania (np. opublikowanie artykułu, zrealizowanie badania), jak i jego część. Można zatem składać wnioski zarówno na całość kosztów (projekt nie wymaga wkładu własnego), jak i na ich część. Wymaga to jednak uzgodnienia czy inne źródła finansowania dopuszczają taką możliwość (m.in. biorąc pod uwagę konieczność podania informacji o finansowaniu).

12. Czy wniosek na mniejszą kwotę niż maksymalna ma większe czy mniejsze szanse na pozytywne rozpatrzenie? Czy można składać wniosek na większą kwotę niż maksymalna?

Podstawowym kryterium przyznawania środków przez komisję jest realizacja celów i wskaźników projektu przy zapewnieniu najwyższych standardów naukowych. Komisja przyznając środki kieruje się wielkością budżetu przeznaczonego na poszczególne działania oraz wskaźnikami do osiągnięcia. Stąd efektywność kosztowa jest kryterium stanowiącym ok. 30-40% oceny wniosku. Wnioski składane na kwotę większą, niż wskazana w ogłoszeniu o konkursie będą odrzucane.

13. Czy w przypadku odrzucenia wniosku mogę się odwołać do komisji konkursowej?

Decyzję o przyznaniu finansowania podejmuje kierownik projektu na podstawie ocen i rekomendacji komisji. Od decyzji kierownika projektu o przyznaniu finansowania przysługuje odwołanie do Prorektora właściwego ds. nauki. Prorektor po rozpatrzeniu odwołania podejmuje decyzję, która jest ostateczna.

14. Jak często muszę składać raporty z realizacji zadań?

Pracownicy, którzy otrzymali finansowanie w ramach projektu są zobowiązani do:

  1. składania raportów do komisji z realizacji zadań w ciągu 14 dni roboczych od daty zakończenia realizacji działań objętych wnioskiem (raport z realizacji zadania w formie elektronicznej i papierowej zawierający rozliczenie finansowe i sprawozdanie merytoryczne, zgodnie z wytycznymi wskazanymi w ogłoszeniu o konkursie);
  2. w przypadku realizacji zadań długookresowych (trwających maksymalnie 8 miesięcy, tzn. realizacja badań naukowych, przygotowanie monografii, przygotowanie publikacji, przygotowanie projektów badawczych), złożenia do komisji w połowie okresu realizacji raportu z postępu wykonania zadań, na które otrzymali finansowanie.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rektor[a]urk.edu.pl
12 633 62 45
12 662 42 51
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK

Logo


Projekt „Większy potencjał nauk o zarządzaniu i jakości poprzez lepsze wykorzystanie kapitału polskiej wsi” (akronim: Zarządzanie URK) dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki pod nazwą „Regionalna inicjatywa doskonałości”, kwota dofinansowania 6 187 000,00 zł, całkowita wartość projektu 6 187 000,00 zł. Umowa nr RID/SP/0039/2024/01.