baner URK
Czerwiec 2024

Krakowskie Forum Dziedzictwa

W związku z realizacją projektu z programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”, działanie z Obszaru I. „Zarządzanie wielofunkcyjnym rozwojem polskiej wsi − rolnictwo społeczne”, dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK, kierownik Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, wzięła udział w Krakowskim Forum Dziedzictwa o krakowskich tradycjach kulinarnych, które odbyło się 19 czerwca w Krakowie, w siedzibie Cechu Rzemiosł Spożywczych, ul. Westerplatte 18.

Krakowskie Forum Dziedzictwa

Cele spotkania oraz zadania zespołu Forum ujęte są w informacji przygotowanej przez organizatorów:

Dziękujemy uczestnikom ostatniego Forum za aktywność podczas warsztatów oraz za burzę mózgów, którą na najbliższym spotkaniu chcemy przekuć na zbiór konkretnych rekomendacji oraz wstępnych propozycji rozwiązań systemowych, które przekażemy do Urzędu Miasta oraz do Urzędu Marszałkowskiego. Chcielibyśmy się również zastanowić, co my jako społeczność osób zajmujących się różnymi aspektami dziedzictwa możemy zrobić, aby dziedzictwo kulinarne Krakowa było lepiej widoczne i coraz szerzej znane. Cieszymy się, że temat spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za wszystkie miłe wiadomości, które Państwo do nas przesyłają.

Wśród propozycji rozwiązań, jakie pojawiły się do tej pory, znalazły się m.in.

• czerpanie z dobrych praktyk innych miast,
  • stworzenie strategii edukacyjnej,
  • zawiązanie partnerstw publiczno-prywatnych uwzględniających ściślejszą współpracę Urzędu Miasta Krakowa z Urzędem Marszałkowskim,
  • stała współpraca różnych jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami obywatelskimi i sektorem prywatnym,
  • uporządkowanie i uspójnienie systemu certyfikacji, list oraz tworzenia produktów i marek kulinarnych miasta,
  • stworzenie kampanii informacyjnej skierowanej zarówno do mieszkańców, jak i turystów.

Padł również pomysł utworzenia przy strukturach samorządowych interdyscyplinarnego i międzysektorowego zespołu, który byłby odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie konkretnych działań systemowych.

Liczymy na Państwa aktywność wierząc, że nasza wspólna praca może mieć moc sprawczą”.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21